foto

7. 12. 2021

Horská služba zahájila zimní sezonu a radí mít stáhnutou aplikaci Záchranka

Před startem zimní sezony proběhla i letos tradiční obměna a doplnění techniky a horští záchranáři absolvovali pravidelná školení a cvičení. "Náplní byly zdravověda, ošetřování a transport zraněných, řešení hromadného neštěstí, vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky. Cvičilo se i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a armádou," uvedl v tiskové zprávě náčelník a ředitel Horské služby ČR René Mašín

 Start zimní sezony letos vyšel na 1. prosince a plynule navázal na letní provoz. Během léta záchranáři zaznamenali větší počet zásahů než v předešlých letech. „Jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole s rekordními 1108 zásahy a s pěší turistikou s 669 zásahy," uvedl Mašín.

Zimní sezona je z hlediska úrazů nejspíš ještě rizikovější, a tak horská služba každoročně vyzývá lyžaře, aby dodržovali bezpečnostní pravidla pro pohyb na sjezdových tratích a pamatovali na vzájemnou ohleduplnost. „Návštěvníkům hor doporučujeme uložit si do telefonu krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se lze dovolat přímo na dispečink příslušné oblasti horské služby“, radí náčelník a ředitel Horské služby ČR René Mašín.

Velkým pomocníkem u zásahů je také mobilní aplikace Záchranka, která má od léta rozšířený modul horské služby. „V něm uživatelé najdou oficiální varování vydávaná horskou službou v dané oblasti, kompletní lavinovou předpověď a další užitečné informace," uvedla horská služba. Součástí aplikace je i elektronická kniha túr.

 

Odkaz na článek ZDE  

General Partner

  • Nadace vodafone

Project Partners

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • KVK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje