foto

8. 3. 2024

Aplikace Záchranka oslavila osmé narozeniny a v Jihomoravském kraji odstartovala spolupráci s policií

Velkým benefitem pro uživatele je také fakt, že si dnes prostřednictvím aplikace Záchranka přivolají pomoc i v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách. Posledními novinkami jsou komplexní lavinová předpověď nebo připojení Pardubického kraje do systému varovných upozornění.

Osmiletá praxe aplikace Záchranka ukázala, že jedním z míst, odkud lidé volají pomoc nejčastěji, jsou autonehody na českých dálnicích. Proto tým aplikace navázal spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Jihomoravského kraje, konkrétně pak s Odborem služby dopravní policie. „U autonehod jde často o minuty. Aplikace Záchranka si klade za cíl nejen rychlé a efektivní přivolání zdravotnické záchranné služby, chce také urychlovat součinnost mezi jednotlivými složkami IZS. Stejně jako je tedy aplikace napojená na Horskou službu České republiky a Vodní záchrannou službu ČČK, napojuje se teď i na operační středisko jihomoravských policistů, “ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka. Nouzová zpráva, která obsahuje přesnou polohu volajícího, stejně jako základní informace o jeho osobě, tak v případě volání z dálničního tělesa odcházejí současně zdravotnické záchranné službě a policii. Obě složky tak dostávají informaci ve stejný čas, což může pomoci při koordinaci zásahu.

Spolupráci kvituje i ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, Leoš Tržil: „Aplikace Záchranka v Jihomoravském kraji vznikla, tudíž jsme měli možnost dlouhodobě sledovat její výsledky. Záchranáři jsou s ní velmi spokojení, proto jsme se rozhodli v rámci pilotního provozu otestovat, jaké možnosti aplikace nabízí. Rychlá koordinace je při nehodách základ a možnost rozšíření zasílání nouzových zpráv z dálnice na území Jihomoravského kraje dává smysl.“ Pokud bude spolupráce přínosná pro všechny strany, je tým aplikace Záchranka připraven na případné plošné zavedení novinky na území celé České republiky.

Na konci roku 2023 se díky dlouhodobé spolupráci s Nadací Vodafone a Generali Českou pojišťovnou podařilo v aplikaci vylepšit lavinovou předpověď, která se uživatelům nově zobrazuje pomocí mezinárodních piktogramů. Ty určují nejen stupeň lavinového nebezpečí, ale i druhy lavinových problémů s kompletním komentářem Horské služby, který lze přeložit do němčiny a angličtiny. Lavinová předpověď je dostupná pro Česko, Slovensko a Rakousko. Oblasti dále rozšiřujeme o Slovinsko, Itálii, Německo, Rumunsko a Španělsko. Přivolání pomoci a napojení na místní tísňové linky v těchto zemích je prozatím v jednání, ale první výsledky by se mohly dostavit již v letošním roce.

General Partner

Project Partners