foto

Jak aplikace Záchranka pomohla cyklistovi?

Aplikace Záchranka by měla být povinnou výbavou každého sportovce, a cyklistů obzvlášť - což se opět potvrdilo nedávno na Trutnovsku. 

Velkou výhodou aplikace je totiž možnost přesné lokalizace - ať už jste v ulicích města, na cyklostezce, uprostřed města či na hřebeni hor. Protože v místech, kde není snadné popsat přesnou adresu, jsou GPS souřadnice nejcennějším pomocníkem.

Díky volání přes aplikaci Záchranka bylo možné rychle a přesně lokalizovat místo úrazu cyklisty, který se zranil při pádu na lesní cyklostezce v oblasti Voletin a Babí na Trutnovsku. Na místo byla ihned vyslána nejbližší posádka ZZS, která muže středního věku po ošetření a zajištění transportovala s úrazem hlavy k finálnímu chirurgickému ošetření do trutnovské nemocnice. Ačkoliv operátorka tísňové linky 155 tuto konkrétní oblast zná velmi dobře, lokalizace přesného místa úrazu bez použití aplikace Záchranka by byla velmi náročná. Díky přenosu polohových dat z místa úrazu bylo možné zraněnému muži rychle poskytnout ošetření posádkou záchranné služby.

Ve druhém případě z posledních dní bylo volání z aplikace Záchranka aktivováno k vážné dopravní nehodě na Jičínsku. Polohové údaje byly v tomto případě použity pro potřeby celého IZS. Takto zaznamenané místo události slouží k navigaci všech posádek vyslaných operačním střediskem k zásahu včetně posádky Letecké záchranné služby Kryštof 06.

Tyto příběhy s dobrým koncem, za které děkujeme Královéhradeckým záchranářům, by mohl být motivací pro všechny cyklisty, turisty a řidiče, aby nezapomínali na to, jak cenným pomocníkem aplikace může být. Aplikace je zdarma, ale obzvlášť při sportu mohou nastat situace, kdy to bude pomoc k nezaplacení. Její stažení vám zabere jen pár minut, ale v případě zranění může mnohem cennější minuty ušetřit. 

Než šlápnete do pedálů, ujistěte se, že máte svůj chytrý telefon v kapse, batohu či ledvince. A my vám za celý tým Záchranky přejeme co nejvíce kilometrů bez nehod - s aplikací pro jistotu staženou v telefonu, ale bez nutnosti použití :)

 

Generální partner projektu

  • Nadace vodafone

Partneři projektu

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • KVK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje