Přinášíme oči záchranáře na místo nehodyAplikace Záchranka jako první v Evropě spouští videopřenosy mezi člověkem v nouzi a zdravotnickou záchrannou službou.

Nová technologie videopřenosu žádným způsobem nenarušuje standardní proces volání zdravotnické záchranné služby, kterou je i nadále nunté kontaktovat voláním na linku 155 nebo prostřednictvím aplikace Záchranka. Až operátoři tísňové linky rozhodují o tom, zda je videohovor třeba zahájit či ne. Pokud se pro něj rozhodnou, zašlou na telefonní číslo volajícího SMS zprávu, jejímž otevřením se aktivuje videopřenos. Hovor, na základě kterého byl videopřenos spuštěn, i nadále bez přerušení běží na pozadí.

1.
Volání na 155
Krok 1
2.
Operátor Vám odešle speciální SMS s jednorázovým odkazem na spojení
Krok 2
3.
Otevřením odkazu dochází k zahájení přenosu obrazu na linku 155, telefonický hovor není přerušen
Krok 3

Kdy technologie pomáhá:

1. Mimořádné události, například autonehody

Videopřenos umožní operátorům linky 155 získat přehled o celé situaci. Ti tak mohou volajícímu poradit, jak roztřídit zraněné, komu se věnovat v záchraně jako prvnímu apod. Podle situace na místě také mohou operátoři zvolit odpovídající prostředky, které jsou k záchranné akci nutné - zda je potřeba letecká záchranná služba, lékař, nebo sanitka se záchranáři.

2. Telefonicky asistovaná první pomoc (TAPP)

Operátoři mohou až do příjezdu posádky na místo lépe navigovat zachránce, kontrolovat, zda resuscitace probíhá ve správném tempu, intenzitě, zda mají zachránci správně umístěny ruce pro masáž srdce apod.

3. Volající se sluchovým hendikepem

V případě, že má uživatel v aplikaci Záchranka uvedeno, že je neslyšící, můžou operátoři rovnou zahájit videopřenos, jehož součástí je také chat. Neslyšící tak skrze kameru ukážou, co se stalo a domluví se prostřednictvím chatu. Odpadá tak významná komunikační bariéra.

4. Přenos obrazu zasahující posádce

Záchranáři mohou využít technologii pro přípravu před příjezdem na místo nehody už během jízdy v sanitce/ během letu apod.

Generální partner projektu

  • Nadace vodafone

Partneři projektu

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • KVK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje