foto

23. 9. 2020

Neslyšící a aplikace Záchranka

Dnes je mezinárodní den neslyšících/mezinárodní den znakových jazyků a my v #zachrankaapp víme, že přivolat si (nebo někomu) pomoc, když máte sluchovou nebo řečovou vadu, není jednoduché. Zkuste si to představit - vidíte nehodu/úraz, zavoláte na linku 155, ale nevíte, jestli vám někdo odpovídá, nebo zda jede někdo na pomoc.
 
Proto jsme na neslyšící pamatovali a aplikaci Záchranka přizpůsobili tak, aby jim v krizových situacích pomohla: pokud si v profilu uživatel zatrhne, že je neslyšící/má vadu řeči, po stisku nouzového tlačítka se mu objeví tabulka s poraněními, ze kterých vybere, co se stalo. Poté tuto informaci potvrzením odešle na dispečink ZZS spolu se svou polohou a dalšími údaji z osobního profilu. Téměř ve všech krajích budou následně z dispečinku komunikovat s neslyšícími pomocí SMS.
 
Naše novinka videopřenos z místa nehody je také řešením, které můžou operátoři a operátorky tísňové linky využít. V případě, že vidí, že je volající neslyšící, můžou zahájit videopřenos, jehož součástí je i chat. Neslyšící může ukázat, co se na místě děje, a vše případně doplnit komentářem v chatu.

Generální partner projektu

  • Nadace vodafone

Partneři projektu

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje