foto

24. 4. 2019

Cílem je, aby aplikaci mělo do léta přes 1 000 000 Čechů a Češek

Zachraňuje lidské životy, ale není to lékař. Filip Maleňák vyvinul aplikaci Záchranka, kterou v Česku využívá přes 900 tisíc lidí. A každý měsíc  přibývá dalších zhruba 20 až 40 tisíc uživatelů. Co potřebujeme k tomu, abychom mohli aplikaci používat?

V případě nouze otevřeme mobilní aplikaci v telefonu, přidržením tlačítka tří vteřin zahájíme záchranný proces v aplikaci. Ta zjistí naši přesnou polohu, zjistí stav baterie telefonu, z vyplněného profilu vezme informace jako rodné číslo, trvalé bydliště nebo kontakty na osoby blízké.

Tyto předvyplněné informace se odesílají na brněnský centrální server, který rozpozná polohu a nouzovou zprávu posílá záchranné službě příslušného kraje. Připojení k internetu není nutné, telefon může posílat formátovou SMS zprávu.

A jaké jsou nedostatky aplikace? „Pokud nemáte signál v telefonu, aplikaci využít nemůžete,“ říká Filip Maleňák.

Další podmínkou pro využití je nabitý telefon. V té souvislosti vzpomíná na svou zkušenost, kdy v Jizerských horách spadl na kole, aplikace už tehdy byla k dispozici, chtěl si s ní zavolat, ale měl vybitý telefon.

„Tímto se snažím apelovat na všechny, kdo aplikaci Záchranka mají, a vyráží do hor. První, co horská služba nebo záchranáři říkají, je: Zkontrolujte si, zda máte nabitý telefon,“ připomíná.

Aplikace také funguje pouze na chytrých telefonech, nikoliv na starých – stahování softwaru je na nich těžké, nabízí se ale spolupráce s výrobci, aby funkci dávali přímo do telefonů. „Máme také myšlenku vytvořit něco jako chytrý náramek bez toho, abychom chytrý telefon museli mít,“ doplňuje.

 

Generální partner projektu

Hlavní partner projektu

Partneři projektu