foto

7. 1. 2019

Aplikace Záchranka pomohla najít skialpinisty v Labském dole

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) Horská služba v pátek odpoledne zasahovala v Labském dole u Špindlerova Mlýna v Krkonoších. O pomoc záchranáře požádali dva muži ve věku 23 a 24 let, kteří se ztratili v nepřehledném terénu. Sešli z cesty a nevěděli, jak dál. Záchranáři oba muže v pořádku dopravili do Špindlerova Mlýna.

„Kontaktovali nás kolem půl čtvrté s tím, že jsou někde mezi skalami a nedokážou se dál dostat. Domluvili jsme se, že si na místě stáhnou aplikaci Záchranka a podle ní jsme pak zjistili, že jsou v prostoru pod Šmídovou vyhlídkou,“ uvedl dispečer horské služby Štěpán Dunka.

Podle mluvčího horské služby Radka Zemana nebyli v lavinové dráze. „Zbloudili při hustém sněžení, na lyžích nebyli. Měli vcelku dobré vybavení a oblečení,“ řekl Zeman.

Záchranáři se k turistům vypravili ze dvou míst, a to vrchem ze stanice Medvědín a ze Špindlerova Mlýna Labským dolem. Krátce před půl pátou se podařilo jednomu ze záchranářů spustit se na lyžích přímo k nim. „Turisté byli v pořádku, jen vyčerpaní a podchlazení, transportováni do Špindlerova Mlýna,“ doplnil náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

V Krkonoších nejsou vhodné podmínky k podnikání zejména hřebenových túr. Horská služba dnes vydala upozornění, ve kterém hřebenové túry kvůli silnému větru, mlze a sněžení nedoporučuje. Navíc v Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí.

Horská služba nabádá turisty, aby za těchto podmínek pečlivě zvážili své schopnosti. „Je naprosto nutné, aby všichni pečlivě plánovali trasy túr tak, aby vždy dokázali bezpečně, včas a bez zbloudění dojít do cíle. Jakýkoliv náhodný pohyb mimo značené trasy může mít za následek ohrožení zdraví, či dokonce života,“ uvedl Jirsa. Turisté by také neměli podceňovat kvalitní výbavu, především oblečení a obutí.

Podle dnešního hlášení horské služby leží na hřebenech Krkonoš okolo jednoho metru sněhu, přičemž za posledních 24 hodin napadlo 15 centimetrů nového sněhu. V minulých dnech přibylo přes půl metru sněhu. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Zdroj: Lidovky.cz ZDE

Generální partner projektu

  • Nadace vodafone

Projekt realizován za podpory

  • mzcr

Partneři projektu

  • Česká pojišťovna
  • zdravel.cz
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje
  • Oracle