foto

13. 6. 2018

FORBES: Aplikace Záchranka vyhrála Cenu pro mladé leadery do 30 let - SDGs

Může se to stát každému z nás. Ať už jsme v jakémkoli věku nebo fyzické kondici. A přichází to vždy v době, kdy to nejméně čekáme. Řeč je o náhlých zdravotních indispozicích, které nás mohou zastihnout kdekoli – na cestě na autobus, na nákupu nebo naopak v odlehlých oblastech při běhu či vyjížďce na kole.

A nedejbože na túře na horách nebo ve spárech divoké řeky. To pak v rámci záchrany rozhodují opravdu vteřiny. A proto je dobré mít po ruce nástroj, který nám zavolá pomoc. Jenže když je vám nejhůř, stane se i vytočení čísla 155 mnohdy nelehkým úkolem. Natož popsat, kde přesně se nacházíte.

A proto vznikla aplikace Záchranka, za kterou stojí Filip Maleňák, jenž díky ní už pomohl zachránit stovky až tisíce životů. Záchranku, která je napojená na zdravotnickou záchrannou službu a horskou službu, si za dva roky ostrého provozu stáhlo jen v Česku přes 630 tisíc uživatelů. A její zakladatel má od úterý ještě větší důvod k radosti.

Zakladatel aplikace Záchranka Filip Maleňák

V rámci Ceny SDGs, kterou již druhým rokem pod hlavičkou OSN vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti a která oceňuje projekty naplňující cíle trvalé udržitelnosti, se totiž Filip Maleňák stal vítězem kategorie Mladí lídři do 30 let, kterou zaštiťoval Forbes.

„Cena nepatří jen týmu aplikace, který se interně podílí na jejím vývoji, ale všem, kteří ji podporují. Tedy i uživatelům, kteří píší recenze na aplikaci a říkají o ní dalším,“ podělil se s Forbesem o své pocity Filip Maleňák bezprostředně po vyhlášení výsledků v Černínském paláci ministerstva zahraničních věcí.

Jeho nápad má největší benefit v tom, že v případě nevolnosti stačí jen na tři vteřiny přidržet tlačítko aplikace (dostupná zdarma na iOS, Androidu i Windows Phone), ta sama vytočí číslo 155, a ještě záchranářům pošle údaje o poloze, jménu a případně i dlouhodobém zdravotním stavu volajícího. To vše šetří čas při komunikaci s operátory. Navíc si díky ní mohou pomoc zavolat i nevidomí či neslyšící.

„Za poslední rok máme evidováno 500 volání právě od těchto osob,“ vypočítává Maleňák.

A vedle vytočení záchranné služby v aplikaci najdete například i nejbližší lékárny, pohotovost nebo defibrilátory.

Bakalářka, která překvapila

Celý projekt se rozjel před šesti lety, když Maleňák studoval biomedicínskou techniku a bioinformatiku na Vysokém učení technickém v Brně. Základy aplikace vymyslel díky své bakalářské práci. K oboru měl blízko, jeho otec totiž dělá v softwarové firmě vyvíjející řešení právě pro záchranné služby.

Jak šel čas s aplikací Záchranka.

Jak ale sám přiznává, tehdy vůbec netušil, jak velký ohlas jeho projekt vzbudí a jaký s ním bude mít úspěch.

„I v jiných státech existují podobné aplikace, ale většinou je provozuje stát a nejsou natolik úspěšné jako ta naše. Stát do toho totiž nedává tolik entuziasmu a nadšení, které dáváme my jako mladý tým,“ vysvětluje sedmadvacetiletý zakladatel a dodává, že v současné době vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o tom, aby se Záchranka stala integrální součástí české legislativy jako nezbytná součást volání na linku 155.

„Sami záchranáři o tom mluví jako o největší revoluci od vzniku linky 155,“ vysvětluje.

Dnes už je Záchranka dostupná nejen v Česku, ale i v Rakousku, kde si ji po dvou měsících provozu stáhlo 15 tisíc uživatelů. A letos se rozšíří i k našim dalším sousedům. „Myslím, že už mohu prozradit, že letos Aplikace Záchranka začne fungovat pro slovenskou horskou službu,“ potvrzuje Maleňák.

Jeho aplikace je dostupná zdarma a funguje díky partnerům, jako je Nadace Vodafone Česká republika, Česká pojišťovna, Zdravel a iSetos.

A letos by na trh měly přijít i novinky, jež ocení zejména potomci starších rodičů, kteří nepoužívají smartphony, ale klasické tlačítkové telefony, nebo sportovci, kteří si na své tréninky neberou mobilní telefon s sebou. Půjde o speciální náramky, kterými si též dokážete přivolat pomoc.

„Na tomto hardwaru pracujeme rok a půl a je to daleko větší oříšek než samotná aplikace. Děláme vše pro to, aby to do konce roku bylo hotové. Půjde už o byznysový projekt, protože náramky budeme muset vyrábět,“ uzavřel Filip Maleňák ve foyer Černínského paláce a rychle odběhl na společné focení oceněných projektů.


Výsledky druhého ročníku Ceny SDGs 2018

Cena odborné poroty

  1. Ministerstvo zemědělství – protierozní kalkulačka

Veřejné hlasování – veřejná sféra

  1. Skutečně zdravá škola
  2. Ministerstvo zemědělství – Protierozní kalkulačka
  3. Člověk v tísni – Podpora vzdělávání dětí v Sýrii

Veřejné hlasování – byznys

  1. MIWA
  2. JRK Česká republika – pro méně odpadu
  3. Nafigate Hydal PHA

Reporting podle SDGs

  1. Siemens

Cena pro mladé lídry do 30 let

  1. Aplikace Záchranka

Cena rozvojové agentury

  1. SIRIRI

Odkaz na článek na forbes.cz - TADY

General Partner

  • Nadace vodafone

Project Partners

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje