foto

6. 6. 2016

Tisková zpráva 2

Mobilní aplikace pomáhá již tři měsíce s přesnou lokalizací pacientů

Tiskovou zprávu fe formátu PDF získáte ZDE

Zdravotnickým záchranným službám v České republice již tři měsíce pomáhá s přesnou lokalizací pacientů nová mobilní aplikace. Použije-li pacient pro kontaktování záchranné služby aplikaci Záchranka, odesílá současně s voláním na linku 155 také svoji aktuální zeměpisnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší orientaci dispečera i zasahujícího týmu záchranářů.

„Za první tři měsíce provozu jsme jen na našem dispečinku záchranné služby přijali několik tísňových výzev z mobilní aplikace Záchranka. Systém nám například výrazně usnadnil dohledání cyklisty, který byl po pádu na nezpevněné lesní komunikaci zmatený a obtížně popisoval svoji polohu,“ říká Petr Matějíčka, vedoucí operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Mobilní aplikaci má v současné době do svého chytrého mobilního telefonu staženo a do systému je zaregistrováno již více jak 100 000 uživatelů. Doposud záchranné služby  vyrážely napříč republikou k více než šedesátce tísňových výzev, přijatých cestou mobilní aplikace. V mnoha případech novinka výrazně usnadnila hledání pacienta. Nejednou pomohla i s rychlým kontaktováním linky 155. Pro člověka v krizové situaci je často obtížné vybavit si odpovídající telefonní číslo. Stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci je tím nejjednodušším krokem.

Novinkou je úprava aplikace, která umožňuje její plnohodnotné využití také uživatelům se zrakovým handicapem. Integrováním podpory odečítacích funkcí a přidáním zvukových instrukcí je tak nyní systém dostupný opravdu pro každého.

„Přístupnější aplikace se vážně jen tak nevidí. Troufám si dokonce tvrdit, že tato aplikace obsahuje jednoznačný příklad toho, jak by měla přístupnost vypadat,“ popisuje nevidomý uživatel Karel Giebisch své zkušenosti s aplikací Záchranka.

Další novinkou je pak rozšíření aplikace na tzv. chytré hodinky. Díky Nadačnímu fondu Tomáše Berdycha, který vývoj financoval a díky společnosti iSETOS, která hodinky pro vývoj darovala, lze nyní alarm v případě nouze aktivovat i na zápěstí. „Jsme velmi rádi, že jsme mohli podpořit další vývoj aplikace Záchranka. Chytré hodinky dnes nabízejí velké množství sportovních funkcí. Právě podpora sportu a pohybu je naší dlouhodobou strategií. Při sportu však vždy hrozí i riziko zranění. Nouzové tlačítko na zápěstí tak rozšiřuje možnosti již tak skvělé aplikace Záchranka,“  komentují novou funkci jednička českého tenisu Tomáš Berdych a společnost iSETOS.

Mobilní aplikace je dostupná zdarma pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android. 

Počátkem června také startuje kampaň s cílem dalšího rozšíření aplikace mezi aktivní uživatele. Při úrazech v přírodě je aplikace Záchranka nedocenitelným pomocníkem pro přivolání pomoci. Kdo se navíc na zajímavém místě vyfotí s nápisem „S aplikací do přírody“, může vyhrát zajímavé ceny, mezi kterými je i vyhlídkový let záchranářským vrtulníkem. Fotografii stačí zaslat na adresu soutez@medicait.eu a to až do poloviny srpna.

Důležité upozornění:

Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu.    

Generální partner projektu

  • Nadace vodafone

Partneři projektu

  • Česká pojišťovna
  • JMK
  • PAK
  • Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje